Sekrety czyszczenia mebli drewnianych

jak czyścić drewniane mebleO meblach nie bez przyczyny mówi się często jako o wizytówce każdego wnętrza. Zazwyczaj to one przykuwają pierwsze spojrzenie i już choćby dlatego warto o nie dbać. Jeśli zależy nam na tym, aby za każdym razem sprawiały jednakowo dobre wrażenie, priorytetem powinno stać się ich czyszczenie.

drewniana wannaJeśli meble są wykonane z drewna, do ich czyszczenia najczęściej zalecane są preparaty, w których skład wchodzi wosk lub olej. To właśnie one mają największe znaczenie, gdy mówimy o ochronie mebli przed działaniem wilgoci, a także przed przesadnym osiadaniem kurzu. To właśnie dzięki ich użyciu drewniane meble cieszą też oczy pełnym połyskiem. Nie można jednak zapominać o tym, że ogromne znaczenie mają nie tylko stosowane przez nas detergenty, ale i akcesoria pielęgnujące.

Drewniane meble, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, źle reagują na wodę, ich mycie powinno więc odbywać się z wykorzystaniem lekko wilgotnej szmatki albo gąbki wykonanej z miękkiego materiału. Dobrym rozwiązaniem jest też ircha, a więc gąbka z cienką owczą skórą. Sam dobór środków czystości jest uzależniony przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju meblami mamy do czynienia. Jeśli zatem mamy do czynienia z meblami woskowanymi, najlepszym akcesorium do ich czyszczenia jest bawełniana ściereczka.

jak czyścić drewnoWszystkie środki powinny być też nanoszone okrężnymi ruchami. Meble woskowane powinny być również odkurzane i polerowane. Odkurzanie staje się również koniecznością w przypadku antyków. Co ważne, te ostatnie powinny być czyszczone jedynie z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Na szczęście, choć ich przeznaczenie jest dość wąskie, znalezienie ich na sklepowych półkach nie jest problemem.

W przypadku drewna naturalnego należy pamiętać o tym, że czyszczenie powinno być wykonywane wzdłuż słojów, z wykorzystaniem gąbki albo miękkiej szmatki. Duże wymagania mają również meble lakierowane. Jeśli pojawiają się na nich poważniejsze zabrudzenia, konieczne jest wykorzystanie odrobiny płynu do mycia naczyń lub mydła. W ostatnim etapie konieczne jest bardzo staranne wytarcie czyszczonych powierzchni tak, aby były wolne od mokrych śladów.

Autor

Hubert Kipman

"Życie jest jak fala morska. Utrzymasz się na grzbiecie – wyrzuci cię na bezpieczny brzeg; nie utrzymasz się – poniesie cię coraz dalej od brzegu."

Zobacz również