Render A - zdecydowanie największy na świecie

największy jacht mielniczenkoZdążyliśmy się już przyzwyczaić do doniesień na temat coraz to nowych „największych na świecie” super jachtów, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że jest to tendencja motorowa. Od zasady tej istnieje jednak kilka wyjątków, warto więc wspomnieć o tym, że niepoprawny wielbiciel wielkości czasem ma upodobanie w żeglarstwie realizując śmiałe założenia.

W tym kontekście warto więc wspomnieć o renderach, a więc jednostkach, które miały enigmatyczną nazwę i zastosowanie. Znano je już od jakiegoś czasu i przeczuwano, że ich projektant będzie chciał zaskoczyć świat. Tu konieczne jest oczywiście powołanie się na nazwisko projektanta Philippe Starck - nie jest bowiem osobą anonimową. A więc najnowszy twór tego typu ma mierzyć 468 metrów i już choćby długość kadłuba daje mu szansę na pokonanie największego do tej pory jachtu, a właśnie takim zaszczytnym tytułem posługuje się obecnie Maltese Falcon.

największy jacht na świecieNowa jednostka trafi do rosyjskiego bilionera Andrieja Mielniczenko. Przez lata wiadomo było jedynie, że szykuje on nie lada niespodziankę. Dziś możemy już mówić o tym, że będzie to niespodzianka nie tylko bardzo duża, ale również… trzymasztowa. Rendery A i sam projekt do niedawna były utrzymywane w sekrecie, teraz jednak świat może mieć do niego dostęp. Sam Philippe Starck nie jest osobą anonimową. To właśnie on zaprojektował przecież wyjątkowy jacht należący do Steve’a Jobsa.

Już dziś wiadomo, że jednostka będzie ważyła blisko 14,5 tony, a jej powierzchnia żagli przekroczy rozmiar charakterystyczny dla boiska do piłki nożnej. Enigmatyczna nazwa A również nie jest dziełem przypadku. Ma na celu zajęcie absolutnie pierwszego miejsca także w momencie samej rejestracji jednostki. Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że A może być pomysłem na początek prywatnej floty, co sprawia, że nie da się uciec od pytania o to, jak mają wyglądać kolejne jachty. Sam Mielniczenko często jest określany mianem człowieka z wyjątkową wizją, choć bowiem innym amatorom zależy przede wszystkim na tym, aby ich jednostki wtapiały się w tło, on przekracza granice, szokuje i inspiruje.

Autor

Hubert Kipman

"Życie jest jak fala morska. Utrzymasz się na grzbiecie – wyrzuci cię na bezpieczny brzeg; nie utrzymasz się – poniesie cię coraz dalej od brzegu."

Zobacz również